lampki do czytania przy łóżku

Lampki do czytania przy łóżku – na co postawić?

Sypialnia to miejsce, gdzie można odprężyć się po długim i ciężkim dniu w pracy lub spędzić weekendowe popołudnie na czytaniu. Dobry romans, powieść kryminalna, opowieść o charakterze przygodówki… Czytanie to prawdziwa przyjemność! Istnieje wiele rodzajów książek, podobnie jak wiele modeli lampek, które stanowią nieodłączny element sypialni. Lampki do czytania przy łóżku to praktycznie must have każdej sypialni. W trakcie wyboru jednej z nich, warto postawić na coś więcej niż designerski wygląd. W końcu ich zadaniem jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia w trakcie czytania książki.

Czy warto stawiać na lampę ledową do czytania? Jakie lampki do czytania są najlepsze dla dzieci? Tego dowiesz się z tego artykułu.

Wybór odpowiedniej lampki do czytania przy łóżku

Zmęczenie oczu oraz bóle głowy to najczęstsze problemy ludzi czytających książki przy złym oświetleniu. Odpowiedni wybór lampy ma spore szanse wyeliminować występowanie tych dolegliwości. Dlatego też dobrze jest poświęcić trochę czasu i poważnie się zastanowić, na jaki model postawić.

Przede wszystkim, aby kupić dobrą lampę do czytania, należy określić miejsce, w którym będzie się znajdować. Dodatkowo trzeba zwrócić uwagę na siłę światła – jego źródło nie powinno mieć zbyt mocno skupionej wiązki. Lampa ledowa do czytania to także świetne rozwiązanie. Pozwala dostarczyć dużo światła, jednak należy umieścić ją niezbyt blisko naszych oczu. Zapewnia na tyle mocne światło, że postawiona na końcu szafki nocnej z powodzeniem dostarczy nam takiego oświetlenia, na jakim nam najbardziej zależy.

lampki do czytania przy łóżku -

Oświetlenie nie może być również zbyt słabe. Doprowadzi bowiem do uszkodzenia oczu, co z kolei przyczyni się do powstania wady wzroku. Innym czynnikiem, który spowoduje, że oczy będą się mniej męczyć jest kolor światła. Ciepłe oświetlenie nie nadwyręża i nie przemęcza wzroku tak bardzo, jak lampy z mocnym i silnie skupionym białym świetle.

Kolejna kwestia to położenie tego niezwykłego akcesorium. Lampka do czytania powinna być odpowiednio ustawiona, aby nie koncentrować wzroku na padającym świetle. Ponadto osoba praworęczna powinna mieć lampkę z lewej strony, a leworęczna odwortnie. W innym wypadku miejsce, które powinno zostać oświetlone będzie zacienione.

Odpowiednia lampka do czytania dla dzieci

Lampki do czytania dla dzieci niczym nie różnią się od tych stojących w sypialni dorosłych. Powinny dawać przyjemne i w miarę ciepłe światło. To z kolei nie powinno być zbyt słabe, ani tym bardziej mocne – chodzi o to, aby dziecko miało w pokoju oświetlenie, dzięki któremu oczy będą się mniej męczyć. W tym wypadku również możemy postawić na lampkę ledową do czytania.

lampki do czytania przy łóżku

Do tego nie wolno zapominać o kluczowym elemencie, a więc możliwości skierowania światła lampki bezpośrednio na czytaną książkę – tutaj doskonale sprawdzą się modele z ruchomymi szyjkami, które można swobodnie ustawiać, czyli nachylać, a także odchylać. Jeżeli w pokoju dziecka nie ma lampki do czytania, dobrze jest takową zakupić i to jak najszybciej. Czytanie, bądź odrabianie lekcji po ciemku nie sprzyja zdrowiu dziecięcych oczu.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *